Agroturystyka – poradnik dla początkujących

Agroturystyka to forma wypoczynku, która jest idealną propozycją dla osób pragnących uciec od gwaru i szybkiego tempa życia. To sposób na to, by odreagować stres, odkryć piękno życia na wsi, pooddychać czystym powietrzem. Agroturystyka wiąże się również z rolnictwem, zdrowym jedzeniem i aktywnym wypoczynkiem. Dlaczego warto skorzystać z takiej formy relaksu? Po to, by móc pożyć trochę innym życiem, poczuć się lepiej i nauczyć czegoś nowego.

KIM JEST AGROTURYSTA?

Agroturysta to osoba, która potrafi docenić walory polskiej wsi, jej wspaniałych widoków i darów ziemi. Nastawiona jest na pomoc, nie boi się wyzwań. Gdy zachodzi potrzeba może pomóc w polu i ma z tego naprawdę dobrą zabawę. Agroturysta chętnie spędza czas wolny na wsi, bo uwielbia oddychać świeżym, rześkim powietrzem, kontemplować piękno przyrody czy zbierać grzyby.

Jednak agroturystą może być też dziecko, które chętnie nocuje w gospodarstwie wiejskim z rodzicami. To wspaniały obserwator, ciekawy otaczającego go świata. Chętnie próbuje nowych rzeczy i co ważne, rozwija w sobie empatię i wrażliwość.

ZALETY AGROTURYSTYKI

Dlaczego warto udać się właśnie na wieś i tam spędzić swój czas wolny? No cóż, dzisiejszy świat sprawia, że wielu z nas żyje w ogromnym stresie, starając się być coraz lepszym i często ten wyścig pomimo chęci, przegrywa. Zatem jak tego uniknąć? Najprościej jest zrobić sobie krótkie wakacje i przyjechać na łono natury. Agroturystyka bowiem to taki uniwersalny lek na bolączki dzisiejszego świata. Dzięki temu możemy tak naprawdę wypocząć i zacząć żyć pełnią życia, naładować akumulatory. Z dala od miasta to jest możliwe.

Czy agroturystyka to tylko kontemplacja przyrody? Nie, to tylko jego pewna część. Bo jedynie od nas zależy jak chcemy spędzić swój czas wolny, biernie czy aktywnie. Same gospodarstwa agroturystyczne mają bogatą ofertę jeśli chodzi o atrakcje. Możemy do nich zaliczyć sporty ekstremalne, np. przejażdżki quadami , bardziej spokojne, np. wędkowanie lub kuligi zimą lub po prostu spacery wśród urokliwej roślinności.

Niewątpliwą zaletą agroturystyki jest fakt, że człowiek zmienia się na lepsze. Zwiększa się jego świadomość, zapomina o dręczących problemach, uczy się życia na wsi. Taka osoba docenia uroki wsi, uwrażliwia się na piękno otaczającej ją przyrody, czuje się świadoma darów ziemi. Potrafi cieszyć się z małych rzeczy, często odnajduje siebie na nowo. A to bardzo wyjątkowa zaleta agroturystyki.

 SMACZNIE I ZDROWO – KUCHENNE, AGROTURYSTYCZNE SMAKI I AROMATY!

Agroturystyka prócz samego noclegu i atrakcji z nim związanych, posiada również wspaniałą, zdrową aromatyczną kuchnię, która oparta jest na ich własnej hodowli! Wyobrażacie sobie te wspaniałe dania przyrządzane z wysokiej jakości produktów bez chemii? Dodajmy do tego ich świeżość, niezwykły wygląd i aromat. Z pewnością taką potrawę warto spróbować! Co istotne, nie wszystkie gospodarstwa agroturystyczne serwują te same potrawy. Wręcz przeciwnie, lubią się wyróżniać unikatowym smakiem, dzięki temu potrafią przyciągnąć nawet najbardziej wymagających gości.

zdrowe jedzenie

Posiłki bez chemii to jeden z najważniejszych plusów kuchni agroturystycznej. Do tego dodajmy świeże, sezonowe produkty, które wzbogacają smak potraw i sprawiają, że jedzenie ich to czysta przyjemność. W ten sposób nie tylko dbamy o nasze kubki smakowe, ale przede wszystkim o nasze zdrowie. Kuchnia agroturystyczna oprócz tego, że smaczna, potrafi być przekonywująca, dlatego nikogo nie zdziwi widok jedzącego niejadka.

Co ważne, niektórymi kuchniami agroturystycznymi zarządza sama gospodyni, która ubogaca dane potrawy, zabierając nas w porywającą podróż smaków i zapachów. Pobyt w takim gospodarstwie sprawi, że poznamy zupełnie nowe potrawy i może przełamiemy swoje opory do nielubianych warzyw? Jeśli mamy pewne obawy względem posiłków, zawsze mówmy o swoich preferencjach żywieniowych, gospodarze na pewno to uszanują i zaproponują skomponowanie innych dań.

AGROTURYSTYKA PRZYJAZNA DZIECIOM

Jak pisaliśmy na początku, dzieci świetnie wpisują się w nurt agroturystyki. Są ciekawe i chętnie podejmują różne wyzwania. Najmłodsi lubią obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie, ale jeszcze bardziej lubią dotknąć i przetestować. Dlatego agroturystyka, zwłaszcza dla ludzi z miasta, wydaje się idealnym rozwiązaniem. Często ma na to wpływ wychowanie rodziców, którzy pragną przekazać swoim dzieciom, jak dużą rolę odgrywa natura i jak należy o nią dbać.

Agroturystyka to ciekawy sposób na to, by najmłodsi poznali prawa przyrody. Gospodarstwa zazwyczaj  położone są w atrakcyjnym miejscu, np. w otoczeniu jezior i rzek, co sprawia, że taki pobyt to wspaniała okazja na zwiedzanie i oddychanie świeżym powietrzem. Dzieci są bezpieczne i co ważne, mogą mieć jedyną w swoim rodzaju lekcję ekologii. Wprowadzone stopniowo, zaczynają rozróżniać gatunki drzew czy ptaków, pomagają w zbieraniu warzyw. Uczą się zupełnie innego podejścia do natury, mogą na własne oczy dostrzec to, co jedynie widziały w podręczniku. Pobyt w gospodarstwie agroturystycznym działa zachęcająco na dzieci, zaczynają się interesować naturą, karmią zwierzęta. Mają pewne wyobrażenie dotyczące życia na wsi i w przyjemny sposób zaczynają uczyć się wrażliwości i praw, którymi powinniśmy się kierować, by żyć w zgodzie z naturą.

 PODSUMOWANIE

Pobyt w gospodarstwie agroturystycznym to wspaniały sposób na spędzenie czasu wolnego. Urokliwa okolica, gospodarze otwarci na sugestie i chętni do pomocy w zaplanowaniu pobytu to jeden z niewielu elementów, które sprawiają, że warto skusić się na taką formę wypoczynku. Agroturystyka pomoże nam odnaleźć siebie na nowo, ciesząc się z małych, prostych rzeczy. Z pewnością nauczymy się innego spojrzenia, odstresujemy. Co ważne, to wszystko możemy zrobić z naszymi małymi dziećmi, które na pewno chętnie odnajdą się pośród malowniczych widoków i świeżego powietrza. Może po raz pierwszy będą miały okazję przyjrzeć się życiu na wsi i spróbować wspaniałych, zdrowych potraw? Niezależnie jakie powody nami będą kierować, to z pewnością warto skorzystać z oferty agroturystycznej i przeżyć coś nowego.

 

Zapraszamy

Serdecznie zapraszamy klientów z miast
województwa warmińsko-mazurskiego:

  • Braniewo,
  • Elbląg,
  • Frombork,
  • Olsztyn,
  • Orneta,
  • Pieniężno,
  • Dobre Miasto,
  • Tolkmicko,
  • Malbork,
  • oraz innych.

do skorzystania z wszechstronnej oferty
Jarzębinowego Ogrodu.

Dane kontaktowe