Idea SPA a filozofia Wellnes – czy to aby na pewno to samo?

SPA i Wellness to dwa określenia, które często stosowane są jako synonimy, jednak takie pojmowanie jest błędne. Owszem terminy te łączą się ze sobą, przeplatają, jednak mają zgoła odmienne znaczenie. Wellness to filozofia życiowa, a coraz częściej nawet styl życia, ukierunkowany na dobre samopoczucie i osiągnięcie harmonii w sferze duchowej, fizycznej i umysłowej. Natomiast SPA to przede wszystkim miejsce, w którym proponowane są konkretne zabiegi mające na celu poprawę kondycji fizycznej, relaks, czy odmładzanie.

Idea Spa

Popularnie, SPA kojarzone są z łacińskim terminem ”Santus per aquam”, czyli leczenie dzięki wodzie. Już w starożytności woda była bardzo ceniona, o czym mogą świadczyć choćby Rzymianie, którzy chętnie udawali się do term, w których zażywali odprężających kąpieli. W ten sposób relaksowali się, leczyli swoje ciało i rozwijali życie towarzyskie. Jednak, jak podają niektóre źródła, pochodzenie terminu SPA jest zupełnie inne. SPA to belgijska miejscowość, znana już w XIV jako miejsce uzdrowiskowe, słynące z gorących źródeł.

Obecnie SPA to hotele oferujące różnorodne usługi począwszy od zabiegów upiększających, leczniczych, na kosmetycznych kończąc. To miejsce, w którym możemy się zrelaksować, odprężyć, poprawić kondycję fizyczną i psychiczną, i co ważne polepszyć własne samopoczucie. Nadal dużą rolę odgrywa woda, którą wykorzystuje się m.in. podczas masaży wodnych, kuracji pitnych, wodnej gimnastyki, czy kąpieli z różnymi dodatkami. Wachlarz usług jest bardzo duży, możemy je komponować według własnego uznania, potrzeb, wieku, czy rodzaju skóry. SPA to także namiastka luksusu, zwrócenie uwagi na to, co jest naprawdę ważne i chwila wytchnienia w tym pędzącym świecie.

Filozofia Wellness

Wellness to nie tylko filozofia życiowa, to także styl życia, stawiający na harmonię w trzech sferach, duchowej, umysłowej i fizycznej. Wellness to świadomy wybór, dbanie o równowagę wewnętrzną i dobre samopoczucie. W dzisiejszym świecie jest to bardzo istotne, bowiem żyjemy w zanieczyszczonym środowisku, jemy przetworzoną żywność, mamy siedzącą pracę i coraz mniej ruchu, za to mnóstwo stresu i coraz mniej czasu.  Wellnss powstaje jako antidotum na bolączki, możemy pokusić się o stwierdzenie, że to po prostu zdrowy tryb życia. To nie tylko skupienie na tym, by dobrze się odżywiać, czyli dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, jedzenie warzyw i owoców, ale także troska o kondycję fizyczną (wystarczy 30 minut dziennie) i nie pomijanie równowagi psychicznej. Ćwicząc, sprawiamy, że w naszym organizmie wydzielają się hormony szczęścia, sprawiając, że czujemy się lepiej.

Wszystkie te czynniki, tj. zbilansowana dieta, zdrowe nawyki żywieniowe, dbanie o kondycję fizyczną i psychiczną wpływają nie tylko na nasze samopoczucie. Chronią nas przed chorobami cywilizacyjnymi, dodają energii, pomagają w zachowaniu harmonii. W konsekwencji mamy zgrabną sylwetkę, wzmacnia się nasza odporność i jesteśmy szczęśliwi, tak po prostu.

Spa & Wellness

SPA i wellness  łączą się ze sobą, uzupełniając wzajemnie. Mają wspólne założenia, do których można zaliczyć m.in. pielęgnację ciała, konieczność relaksu, aktywność fizyczną dającą radość, odpowiednie odżywianie, osobisty rozwój, zachowanie równowagi w sferze ducha, ciała i umysłu. Podstawą do połączenia SPA i Wellness była dbałość o zdrowie w każdym wieku, zatrzymanie procesu starzenia, mobilność, charakteryzująca się zmianą miejsca zamieszkania, poszukiwaniem pracy, stresem, zachowaniem równowagi miedzy pracą a życiem prywatnym. Podobne znaczenie odgrywała duchowość, skupienie na sferze duchowej jak i indywidualizacja, czyli zorientowanie na własnej sobie i dbanie o własne szczęście.

spa

Sekret atrakcyjności ośrodków Spa & Wellness

W obecnych czasach, gdy praca staje się nie tylko źródłem utrzymania, ale przede wszystkim stresu, do tego zbyt wysokie wymagania, ogromna konkurencja, brak czasu dla siebie i bliskich, sprawiają, że ciężko jest się zrelaksować i dokonać tzw. resetu. Podobnie jest również w innych dziedzinach życia, piętrzące się problemy, brak alternatywy, odbierają siły i chęci. W takim wypadku ośrodki SPA & Wellness stają się antidotum na codzienne bolączki. To aktywny wypoczynek, pomagający ukoić nerwy, zrelaksować ciało i duszę, zapomnieć o problemach.

Zabiegi dobrane indywidualnie do każdego klienta, sprawiają, że czuje się on naprawdę ważny, a aktywność fizyczna spowoduje zmianę samopoczucia i poprawę nastroju. Dodatkowo pobyt w urokliwym miejscu, z niezmąconą niczym ciszą i świeżym powietrzem z pewnością umilą spędzony tam czas.

Ośrodki SPA & Wellness są atrakcyjne także z innych względów. Ludzie chętnie się tam wybierają nie tylko dlatego, żeby zregenerować swoje ciało, czy duszę, ale także po to, by skorzystać z zabiegów oczyszczających organizm, w celu poprawienia swojej urody, sylwetki, a także kondycji fizycznej. Zastrzyk energii, ukojone nerwy, wszechogarniający spokój i poczucie prawdziwego relaksu sprawią, że goście będą gotowi na wyzwania rzucane im przez życie.

Zapraszamy

Serdecznie zapraszamy klientów z miast
województwa warmińsko-mazurskiego:

  • Braniewo,
  • Elbląg,
  • Frombork,
  • Olsztyn,
  • Orneta,
  • Pieniężno,
  • Dobre Miasto,
  • Tolkmicko,
  • Malbork,
  • oraz innych.

do skorzystania z wszechstronnej oferty
Jarzębinowego Ogrodu.

Dane kontaktowe