Studniówkowe czary mary, czyli przesądy i zwyczaje

Bal studniówkowy to bardzo ważna uroczystość, która zwiastuje, że już niebawem czeka nas jeden z najważniejszych egzaminów w życiu, matura. Jest to wspaniała okazja do zabawy z naszymi kolegami z ławki i zarazem ostatnia, bowiem już niedługo się rozstaniemy. Studniówka ma także znaczenie magiczne, z którymi wiążą się przesądy i zwyczaje. Oczywiście nie należy ich traktować całkiem poważnie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wziąć w nich udział. W końcu w tym szaleństwie studniówkowym jest jakaś metoda. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

POLONEZA CZAS ZACZĄĆ!

Pomimo upływu wielu lat, polonez nadal cieszy się niezwykłą popularnością i to on, tradycyjnie zwiastuje rozpoczęcie studniówki. Wykonywany on jest przez uczniów danej szkoły, często jedynie przez wybrańców, którzy specjalnie dla tego dnia poddawali się długim próbom, by w końcu ukazać jego piękno i zaprezentować się z jak najlepszej strony. Ten podniosły nastrój potrafią podkreślić różne dodatki. Para tańcząca studniówkowego poloneza często, by urozmaicić tę tradycję, korzysta z zapalonych świec, czy róż, potęgując doznania estetyczne. Wybór akompaniamentu jest bardzo ważny, standardowym wyborem jest Ogiński. Jednak coraz częściej odchodzi od tradycyjnego tła muzycznego na rzecz Kilara. Według studniówkowego przesądu, warto choć raz, tańcząc poloneza pomylić krok. Dzięki temu możemy zapewnić sobie łut szczęścia, podczas pisania egzaminu maturalnego.

ELEGANCCY PANOWIE, GUSTOWNE PANIE, CZYLI STUDNIÓWKOWE STROJE

Bal studniówkowy, to pierwsza, poważna uroczystość i wymagany jest na nim odpowiedni strój. Odpowiedni kostium potęguje znaczenie niniejszej uczty, pokazując, że już niebawem czeka na nas coś ważnego. Tego dnia, wszyscy bez wyjątku zakładają swoje najlepsze, wieczorowe stroje, tak by prezentować się dojrzale. Mężczyźni przywdziewają klasyczne garnitury, dodające im powagi, urody i charakteru. Kobiety stawiają na elegancję, dbając o najmniejsze szczegóły. Wszystko to sprawia, że studniówka nabiera wyjątkowego znaczenia, a każdy prezentuje się dostojnie i z klasą.

Strój na studniówkę nie tylko sprawia, że ładnie się prezentujemy, ma także inne, głębsze znaczenie. Mężczyzna, który pojawi się na balu ubrany w garnitur, powinien w takim samym stawić się na swoją maturę. Tylko w ten sposób zagwarantuje sobie szczęście, pomyślność i co najważniejsze, zdany egzamin dojrzałości.

Kobiety również powinny zwrócić uwagę na strój, który zamierzają założyć na bal, zwłaszcza na buty. Dlaczego? No cóż, prócz odpowiedniej prezencji, obuwie powinny być także wygodne. To jest bardzo ważne, bowiem przez całą imprezę nie można ich zdejmować. W przeciwnym razie skutkuje to brakiem szczęścia podczas pisania matury.

CZERWONA BIELIZNA STUDNIÓWKOWA – GWARANTEM SZCZĘŚCIA

Czerwona bielizna na studniówce

Czerwona bielizna to ciekawy i lekko kontrowersyjny przesąd studniówkowy. Jednak nie zmienia to faktu, że jej popularność jest niezwykła. Sam kolor ma ogromne znaczenie, to symbol pewności siebie, odwagi, determinacji w drodze do celu. Odcień ten kojarzony jest również  z władzą i gorącym, silnym uczuciem. Nikogo więc nie zdziwi, że czerwona bielizna stała się tak popularna i jest nieodłączną częścią zabawy studniówkowej. Majtki spełnią swoją rolę wtedy, gdy będą założone na lewą stronę. Co istotne, od tego czasu nie powinny być także prane, by nie zapeszyć podczas tak ważnego egzaminu dojrzałości. Coraz częściej czerwone majtki z powodzeniem zastępuje podwiązka w takim samym kolorze. Ich działanie jest praktycznie takie samo, a co ważne, podwiązka prezentuje się na studniówce bardziej korzystnie.

Jednak czerwona bielizna i podwiązki to przesąd jedynie dla Pań, Panowie są z nich zwolnieni. Co nie zmienia faktu, że ogniste majtki mogą i uczniom przynieść szczęście. Sposób w jaki mogą to zrobić jest lekko kontrowersyjny, ale czego się nie robi, by doświadczyć fartu? Z pewnością wiele, dlatego dobrze jest się przyglądać tańczącym na studniówce koleżankom, tak aby zobaczyć ich bieliznę. Jednak gdy nie mamy takiej okazji, w akcie desperacji możemy zwrócić się do nich po pomoc. Wystarczy ujrzeć zaledwie skrawek, by zyskać pomyślność losu.

Oprócz przywdziania czerwonej bielizny, możemy również posłużyć się czerwoną nitką. Bliska nam osoba powinna ją zawiązać na naszym lewym nadgarstku przed wyjściem na studniówkę. Gdy będzie się ona trzymać aż do matury, możemy być pewni, że los się do nas uśmiechnie.

SIŁA WŁOSA

Przypowieść o Samsonie jest jedną z najbardziej znanych. Jak dobrze pamiętamy, Samson był bardzo silnym mężczyzną, jednak tylko i wyłącznie wtedy, gdy posiadał długie włosy. To one były symbolem mądrości. Dlatego według jednego z przesądów, ścinanie włosów przed egzaminem maturalnym, może narazić nas na dużego pecha. Czy jest to prawdą, czy nie, to zdecydowanie lepiej dmuchać na zimne. Panowie zaś powinni pamiętać, by nie golić się w dniu swego egzaminu, bo może się to skończyć nieprzyjemnie.

Studniówka to wspaniały bal, stworzony po to, by się bawić i choć na chwilę zapomnieć o tym, że niebawem czeka nas matura. To przyjemny akcent, wspaniała tradycja i niesamowita okazja do tego, by bawić się ze znajomymi ze szkolnych ławek w takim gronie po raz ostatni. Dlatego jedyne, na czym powinniśmy się skupić to na celebracji tego balu. Przesądy zaś, są wpisane w studniówkę, to jej nieodłączne elementy. Jednak nie należy ich traktować zbyt serio. Owszem, czerwona bielizna już na dobre zagościła się w tradycji studniówki, jednak pamiętajmy, że to nie ona, a nasza wiedza i solidne przygotowanie mogą naprawdę dać pozytywny rezultat.

 

Zapraszamy

Serdecznie zapraszamy klientów z miast
województwa warmińsko-mazurskiego:

  • Braniewo,
  • Elbląg,
  • Frombork,
  • Olsztyn,
  • Orneta,
  • Pieniężno,
  • Dobre Miasto,
  • Tolkmicko,
  • Malbork,
  • oraz innych.

do skorzystania z wszechstronnej oferty
Jarzębinowego Ogrodu.

Dane kontaktowe